navštivte můj oficiální web Juth Design (c)

Burgundský dvorský oděv

15. května 2014 v 20:05 |  Fantasy kostýmy
**** podle dobových vyobrazení cca 1450 ****Byla jsem požádána o ušití dobového oděvu z burgundského dvora asi z roku 1450. Po dlouhé rešerši nejen podoby a technologie hotovení ale i vývoje (protože na vývoji siluety, který během 100 let proběhl je dobře patrné, jak funkční detaily ovlivňují konečný oděv a jeho výrobu) si zákaznice dodala látky a mohly jsme tvořit...

Základním požadavkem byly spodní šaty (klasická kirtle s podpěrou hrudi) a vrchní kabátec v lehce nabrané siluetě (ne upnuté pozdní) s kontrastními detaily, bez kompletního podšívkování (které bylo obvyklé). Na horním obrázku jeden z mnoha obrazů, u tohoto se nám líbila bohatost a linie.

Zvolená barevnost :


Použité materiály byly bavlněný samet (6metrů) a směsový brokát v rostlinným motivem (6 metrů úzké šíře), tyrkysový a mátově zelenkavý len.


Dobový detail rozevřeného kabátu. Kabát se zapíná na šněrování přes našité kroužky nebo očka, u hodně volných kabátů není třeba, u pozdních upnutých funguejs tejně jako u kirtle. Jak vysoko se sešněruje záleží na konkrétní podobě, ale variant je poměrně hodně - doložené jsou i výytřihy sešněrované až k okraji spodní vrstvy.

Bohužel jsem nemohla nafotit hotové šaty na zákaznici, proto jen náhled :)

Spodní šaty, na které se špendlíčky připíná "panel skromnosti", vytvářející rovný výstřih. Klasická kirtle, podpírající prsa - oděv, který se udrží napříč několika dekádami, v Burgundsku se k němu připínají ozdobné rukávy. Nošený přes nezbytnou spodní košilku. V tomto případě šitý metodou pohledového minima - základní sesazení na stroji, veškeré pohledové a funknčí detaily v ruce - šnůrku si vyráběla zákaznice. Okouzlující tyrkysovo-zelenkavá kombinace. Podšívka ze stejného mátového lnu jako panel.Kabátec je převážně strojově šitý (a upřímně, ručně bych to ani dělat nechtěla, je to prakticky nemožné - ale udělala jsem si představu, kolik asi tak muselo na burgundském dvoře pracovat krejčích a za kolik :D)... Ručně je hotovený opasek se stříbrnými odlitky, v plánu je ještě stříbrný širší pro střídání... Henin je z obrazu Rogiera van der Weydena - musím se ho teprve naučit vyrábět - a na to potřebuju pěnovou hlavu. Výsledek je prostě krásný, už se těším, až si ušiji svou zeleno-zlatou verzi s kožíškem (oděv jsem kvůli nedostatku času fotila na sobě, je šitý na větší postavu, proto volnější výstřih, než bych volila u sebe).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama