navštivte můj oficiální web Juth Design (c)

Svatba z Brunšvického náčtrníku

15. dubna 2016 v 13:04 |  Dobové oděvy
***** Opulentní a barvevná dobová svatba ******Měla jsem to obrovské štěstí, že jsem mohla pracovat na nádherném projektu kompletu pro ženicha a navěstu, u kterého byla chuť a možnost investovat do věcí, na kterých u dobových šatů záleží - ruční práce, kvality, ozdob, materiálů. Navíc nevěsta sama má skvělý vkus, nápady a styl a sama mohla udělat velkou část ruční práce (které i tak bylo hodně) a veškeré výšivky. Celá sada oděvů zabrala možná půl roku - protože jsem se většinu času musela starat o novorozeně a chvíle na šití sbírat po troškách. Byla to práce krásná ale také náročná - hodně jsem se naučila. Prostě skvělá příležitost, za kterou děkuji.

Inspirací nám byl Brunšivcký náčtrník datovaný přes r. 1400, podle kterého vznik i nákres, který jste tu už viděli.

Jako správné středověké honosné šaty, mají dvě samostatné vrstvy. Spodní šaty jsou celo hedvábné (rudý satén a bílé pongé jako podšívka) bez zapínání v kasické "herjolfness" střihu (obdélníky a vsadky, těsné rukávy). Výstřih je lemovaný perlami a taktéž zapínání na loktech je z velkých barokních perel.
Do kompletu si nevěsta ušila i opasek ze stejného brokátu se zlatými monturami a vyšívanou taštičku.

Ovšem zlatým hřebem jsou vrchní šaty s komplikovanými plamínkovými rukávy. Ty byla nevěsta ochotná dokonce ručně ušít a olemovat stříbrnou nití a rolničkami. Uf. Naživo absolutní pecka!


Šaty s dlouhou vlečkou jsou z heboučkého žakáru, s detaily jsou ruční dírky, hedvábné stuhy, roční zakončování všech švů. Luxusní výšivka na předním díle je z rukou nevěsty.


Ženich si vybral kopii kabátce, který běžně nosí a má ho rád. Není úplně dobový a předložený originál byl tak křivě ušitý, že jsem chvíli myslela, že z něj něco nositelného nedostanu. Ale já se vždy řídím přáním zákazníka a hlavní je, že je spokojen.

Nejkrásnější bylo pracovat s replikou dobového brokátu a luxusním saténem na podšívku. Knoflíčky jsou potahované, zapínané poutky.

No nesluší jim to spolu?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama