navštivte můj oficiální web Juth Design (c)

"Cottehardie" v modrém

13. dubna 2017 v 12:32 |  Dobové oděvy
******** Replika středověkého šlechtického oděvu *********Poslední repliku dobového oděvu jsem vám přinesla v článku o Herjlofsnes, kde jste mohli zahlédnout spodní lněné šaty.A protože jsem nechtěla zůstat jen u obyčejných hněných vlněných "svrchňáků", ale chtěla si pořídit si i něco, čím se trochu víc pochlubím, rozhodla jsem se pustit do jednoho trochu sebevražedného projektu.

Jedná se o propínací cottehardie. Běžně se nosily zapínané podle módy druhé poloviny 14 století látkovými nebo kovovými knoflíky, které byly módním prvkem a zároveň umožnili větší upnutí šatů, které se najednou daly rozepnout, ne jen natahovat přes hlavu. Běžně byly knoflíky k bokům, na rozparku, ALE to bych nebyla já, abych nenašla ten jediný doklad toho, že lze ty knoflíky našít fakt všude :

A milk maid from late 14th century London, England, cast in pewter; catalogued as fig. 307a from Brian Spenser's Pilgrim Souvenirs and Secular Badges.

A tak jsem se pustila do projektu, který trval ožná půl roku. Knoflíky všude? Tedy všude - na hřišti, u televize, u tchýně, na výletě... Pak dírky všude - na hřišti, u tchýně, snad i ve spaní. :DNaštěstí jsem se rozhodla ošidit dírky na předním dílě, hlavně proto, že jsem nechtěla výraznými dírkami rozbíjet siluetu. Přišla jsem s takovou vychytávkou (ručně tkanou, samozřejmě) :

Samotné šaty nebyly až tak náročné - 4 dílný střih nezabere tolik času při tvarování. ALE protože jsem nechtěla šaty podšívat, aby zůstaly lehké, musela jsem veškeré přídavky v ruce začistit. Když už tak už. Takže další šití všude, kde to šlo. Hlavně na hřišti. Ještě že máme dětská hřiště s občerstvením!! :D


V této fázi už jsem byla prakticky rozhodnutá, že je to poslední dokonala vše ruční replika, kterou dělám. No, ano, na nějakou chvíli určitě. Než mě to zase popadne a bude potřeba udělat něco neošiditelného. :D

Po půl ruce s modrou vlnou jsem se těšila na výšivku u krku, ale zjistila jsem, že mi na ni nezbyly síly. No nevím, snad příště.

I tak to dopadlo, mrkněte. (foceno s novými dopňky, lněnými ručně šitými pučoškami, novou brokátovou tašvicí a stylovým jehelníčkem na špendlíky do vlasů)

A musím dodat, že jsou opravdu pohodlné. A pro ty co rozumí kouzku středověkého detailu, je to docela majstrštyk. Už se těším, až s nimi nadělám parádu v sezoně. JEJ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama