navštivte můj oficiální web Juth Design (c)

Pánský dobový oděv doby Karla IV.

22. ledna 2018 v 11:17 |  Dobové oděvy
******* Aneb proč se pánové odívali jako kohouti? ******Je tomu už pěkná řádka let, co se pohybuji různými způsoby na dobových akcích. Trošku jen, pravda, ale je to takový můj srdcový koníček. Když jsem se potkala s mým partnerem, pojily nás jiné věci a tohle nebyla jedna z nich. Přesto jsem se ale neudržela a když šlo o to, jestli nechat "kluky" doma, nebo je vzít s sebou, bylo to poměrně jasné.

A tak jsem z čistě dámského zaměření přeřadila a ponořila se do tajů konstrukcí a zpracování pánské středověké módy a můj muž se stal "testovacím objektem".

Ovšem moje vášen pro opravdovost narazila na pragmatické a dostatečnou měrou bláznoství neposkvněné reakce typu "Tohle si fakt mám vzít na sebe?" "Ať žije pohodlné sportovní oblečení." "Tohle mi neluší" ...

Naštěstí se pomalu dostavila i zvědavost s otázkami typu "Nejde to udělat rychleji?" "To se to fakt šilo v ruce?" "A jak to teda dělali?" A tam už sme si zase mohli trochu popovídat a porozumět. A nakonec i pár pohodlných svršků se našlo. Takže můj muž je (zatím) vybavený několika základními košilemi, dvěma nohavicemi, dvěma pourpointy a jedním surcotem s pachy, doplňky pro parádu a chybí nám hlavně boty (Aneb kdo měl boty, byl bohatý :D, echm)


A já se při brouzdání dobovými iluminacemi pobavila a zapřemýšlela nad tématem, proč proboha páni chodili odívání jako kohouti. (posuďte sami)
Upnuté nohavice skoro jako legíny, upnuté kabátce které tvoří typickou siluetu s přehnaně nafouklým hrudníkem (a případně legračním břichem, pokud nejste zrovna atlet), čím šílenější barevné kombinace, nejlépe všelijak pruhované a dvojbarevné, vymyslíte, tím lépe... Prostě mohla jsem svému muži najít spoustu slušivějších dobových odění, ale ne, mě se natruc nejvíc líbí tohle. Je to prostě legrace.

No a proč to pánové nosili? Je to totiž až poměrně nedávno (zhruba v 18.století, s francouzskou revolucí v době empíru), kdy se v noblesní pánské módě objevují oděvy začínající připomínat obleky a elegatní kabáty a kalhoty. Do té doby, mám neodbytný pocit, pánská móda působila daleko víc jako souboj kohoutů na dvorečku, v duchu pravidel přírody, kdy samec odpoutává pozornost od nenápadné samičky (tady s oděvy můžeme polemizovat, ale je fakt že ve středověku byly dámské šaty daleko uměřenější) a snaží se svými "barvami" (peřím, chocholy, hřívou a jinými atributy) oslnit tu nejlepší samičku...

Takže...

Ještěže je můj muž v duchu skrytý extrovert a přijal vcelku bez komentářů moji oblíbenou žluto-fialovou (pro znalce okrovo-purpurovou) kombinaci vcelku bez problémů. Co už nezvládl je onen vtipný hrudník. Středověký pourpoint je recept na to, jak zůžit ramena každému kromě Arnieho (a možná i Arniemu). Má to svůj důvod - v oděvu, který původně sloužil jako podklad pod brnění, bylo nutno se maximálně hýbat a tak se rukávy vsazovaly tak, aby to šlo, a ne tak, aby dělaly široká ramena. S tím se můj muž nesmířil, takže jsem mu udělala moderní rukáv, aby se aspoň trochu cítil dobře. Snad mi milci historie prominou tuto malou nepravost.


Tedy konečně k obrázkům.


Základem je košile a pourpoint, zde oděvní, tedy bez vycpávek. Tento je hedvábný, tedy šlechtický a je třeba mu ještě dole udělat "plamínky" nebo jiné třepení, aby byl správně zdobný. Nohavice máme dvoje, jedny lněné a druhé zelené vlněné na zimu (vidíte kousek níže). Nosívaly se i bez bot s koženou našitou podrážkou.


Přes pourpoint se pak nosil kabátek s různými formami "pachů". Největším kouzlem (a zároveň důvodem k nadávání při oblékání) jsou hromady knoflíčků, sloužících jako ozdoba. Pokud byly kovové jako vidíte níže, byly znakem bohatství a nosili jste na sobě takový malý poklad.


No a když šiju muži, musím šít i synovi. Jeho sady šatiček nemám bohužel zdokumentované všechny, protož se moc rychle točí, ale tady je vidět např.zjednodušená nohavička, ručně šité kožené botky, spodní košile a dobový kabátek. Růžová je OK! Růžová je mužná barva až do nedávné doby! (žejo) A protože se synáčkovy ty látkové bambulky líbí, chtěl je stejné jako tatínek. Tak je má jako tatínek!


No řekněte, nesluší jim to spolu?Letošní sezonu už opravdu musím doladit celý kostým, aby byl pořádný, takže boty, čepeček a klobouk (typickou kápi už vlastníme), nějaké ty výšivky na to, a jeden vlněný teplejší pourpoint navíc.

Držte palce, ať to do března stihnu! :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mydarkpath | Web | 22. ledna 2018 v 11:25 | Reagovat

Krásný odevy ja treba miluji viktorianskou eru - romantismus

2 juth-design | 22. ledna 2018 v 11:33 | Reagovat

[1]: taky tu pár takových mám, ale tenhle styl jde teď spíš stranou, ačkoli viktoriánské oděvy mne fasicují a vyrábět korzety mne moc baví ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama